Bilgin Canaz, Ney
1972 yılında Çanakkale’de doğdu. 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Halk Dansları Bölümü’ne girdi. Bu bölümde 1 yıl öğrenim gördükten sonra, 1993 yılında Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’ne girdi. Bu bölümde 5 yıl Klasik Türk Müziği, halk müziği, Klasik Batı Müziği, ney eğitimi aldı ve 1998 yılında mezun oldu.

1996’dan itibaren TRT İzmir Radyosu’nda, 2000 yılından itibaren TRT Ankara Radyosu’nda ney sanatçısı olarak görev yaptı, birçok radyo ve televizyon programına katıldı. Stüdyo müzisyeni olarak çeşitli sanatçıların albümlerinde ney üfledi.2003 yılından itibaren “From Sufi to Flamenco” adlı projeyle Hollanda, Belçika ve Türkiye’de çeşitli festivallerde konserler verdi. Bu projenin albümü Kalan Müzik tarafından satışa sunuldu.

Kanal B televizyonunda yayınlanan “Dünden Bugüne Demiryolları” adlı belgeselin jenerik müziğini hazırladı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere Türkiye’nin belli başlı orkestralarıyla ve şefleriyle birlikte solist ney sanatçısı olarak konserler verdi. Birlikte çalıştığı sanatçılar arasında Bobby McFerrin, Joaqin Grilo, Carlos Denia, Doğan Canku, Yıldız İbrahimova, Zülfü Livaneli, Okay Temiz ve Maria Farantouri sayılabilir. 2008 yılında Uluslararası Ankara Flamenko Festivali’nde solist ney sanatçısı olarak Mavi Siyah Flamenko Topluluğu’yla birlikte konser verdi. İngiltere kraliçesi 2. Elizabeth dahil birçok devlet başkanının önünde çaldı.